Disclaimer:Toate prețurile cotate sunt doar cifre de referință online disponibile public și nu reprezintă prețuri reale de vânzare. Confirmați prețurile, pachetele și condițiile actuale cu dealerii autorizați.
Articolele anterioare din această serie au examinat pragurile de precizie, degradarea acurateței, plafoanele cu arc complet-și raportul dintre viteză și precizie-. Dacă ați ajuns la această ultimă tranșă, probabil că sunteți gata să cumpărați. Selectarea scanerului intraoral potrivit este mult mai complexă decât compararea unui singur număr de precizie.
Prețurile pieței variază de la aproximativ 10.000 USD la mai mult de 45.000 USD. Sistemele emblematice (iTero, TRIOS, Primescan), concurenții puternici de valoare (Medit, Aoralscan) și opțiunile emergente diferă nu numai prin precizia declarată, ci și prin modelele de abonament, design cu fir sau fără fir, consumabile pentru vârf și costul total de proprietate (TCO) pe cinci-ani. Alegerea greșită creează costuri nerecuperabile și echipamente insuficient-utilizate; alegerea corectă devine fundamentul infrastructurii digitale a unei clinici pentru următorii 5-10 ani.
Acest articol de încheiere plasează date independente de acuratețe-vivo--alăturate pentru scanerele de top, apoi cartografiază cinci scenarii clinice pentru a clarifica căile de selecție, astfel încât să puteți distinge „suficient”, „premium” și „rentabilitatea investiției-ridicată pentru următorii trei ani”.
Partea 1|Prima întrebare: ce veți scana de fapt?
Prima întrebare nu este „Care scaner este cel mai precis?” dar "Ce trebuie să scanez?"
Diferite scenarii clinice tolerează niveluri de precizie foarte diferite:
| Scenariul clinic | Pragul de precizie | Marja scanerului | Prioritate de selecție |
|---|---|---|---|
| Coroane simple / fațete / incrustații | 50–100 μm | Generos | Nivel de intrare-suficient |
| 3–5 unități de poduri cu deschidere scurtă- | 50–100 μm | Îngustarea | Gama medie-mai fiabilă |
| 7–9 unități de restaurări lungi- | Apropiindu-se de 100 μm | Critic | Este necesar un flagship |
| Restaurări cu implant-arcade completă | <150 μm (passive fit) | Limită | Flagship + fotogrammetrie IPG |
| Înregistrări ortodontice complete-arh | 100–200 μm | Generos | Nivel de intrare-+ potrivire ecosistem |
| Arcade complet edentate | Nu este potrivit | Depășit | Nu utilizați scanerul intraoral singur |
Pragurile derivă din intervalul de acceptabilitate clinică ADA pentru potrivirea marginală (50-120 μm) și declarațiile de consens privind scanarea intraorală digitală.
Concluzie:Mixul dvs. de cazuri dictează nivelul de performanță necesar. Dacă 80 % dintre scanări sunt coroane simple, punți scurte sau înregistrări ortodontice, este adecvat un scaner deschis- sau mijlociu-. Dacă domină implantul-arcadei complete și carcasele All{-on-X, hardware-ul emblematic plus fotogrammetria devin esențiale. Decideți mai întâi cererea clinică; alegeți dispozitivul al doilea.
Partea 2|Clasamentul acurateței din datele in-in vivo independente 2025
Afirmațiile producătorului sunt de marketing; testarea independentă in{0}}vivo este decisivă. Un 2025Jurnalul de stomatologie proteticăstudiu (Ender și colab.) a comparat șase scanere majore și afișări convenționale pe scanări complete-arcadei de la 10 pacienți:
| Dispozitiv | Corectitudine (μm, mediană ± SD) | Precizie (μm, mediană ± SD) | Nivelul |
|---|---|---|---|
| Amprenta convențională (referință) | - | 21 ± 4 | Referinţă |
| Dentsply Sirona Primescan | 41 ± 10 | 28 ± 11 | Primul nivel |
| Dentsply Sirona Primescan 2 | 42 ± 11 | 28 ± 12 | Primul nivel |
| Medit i900 | 47 ± 9 | 28 ± 7 | Primul nivel |
| SHINING 3D Aoralscan 3 | 55 ± 15 | 35 ± 10 | Al doilea nivel |
| 3Shape TRIOS 5 | 61 ± 17 | 41 ± 16 | Al doilea nivel |
| Planmeca Emerald S | 96 ± 29 | 82 ± 38 | Al treilea nivel |
Constatări cheie:
Toate scanerele obișnuite au atins Veritatea<100 μm-well inside the clinical acceptability window for single crowns and short bridges. "Insufficient accuracy" is no longer a realistic objection for routine restorative work in 2025–2026.
Primescan, Primescan 2 și Medit i900 formează un prim nivel care nu poate fi distins statistic (41–47 μm). Diferențele dintre ele constau în preț, software și flux de lucru, mai degrabă decât în acuratețea brută.
Amprentele convenționale păstrează cea mai bună precizie (21 ± 4 μm). Precizia scanerului rămâne de 1,3–4 ori mai mare, astfel încât scanările repetate (monitorizare ortodontică, monitorizare implant-) necesită în continuare atenție la consistență.
Numerele de laborator „din --cutie” arată aproape întotdeauna mai bine decât performanța reală la scaun; așteptați-vă la o reducere practică de 20-30 %.
Partea 3|Nouă scanere de top - Prezentare generală completă a parametrilor
Precizia este doar o dimensiune. Tabelul de mai jos consolidează prețul de referință, corectitudinea, greutatea, capacitatea wireless, modelul de abonament și punctele forte de bază (prețurile de referință de pe piața din SUA în 2025-2026 în USD):
| Dispozitiv | Preț de referință (USD) | Corectitudine | Greutate | Fără fir | Abonament / Consumabile | Puncte forte de bază |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 3Shape TRIOS 6 | ~$27,900 | Navă emblematică | 299 g | Da | Dx Plus ~ 199 USD/lună (opțional) | Funcții AI de cea mai nouă generație |
| 3Shape TRIOS 5 | ~$25,900 | 61 ± 17 μm | 299 g | Da | TRIOS Care din anul 2 | ScanAssist, calibrare-gratuită |
| Dentsply Primescan 2 | $24,995 | 42 ± 11 μm | 542 g | Da (nor) | DS Core obligatoriu | Cloud-nativ, detectarea cariilor |
| Aoralscan Elite Wireless | $23,999 | Nepublicat | 194 g | Da | Nici unul | Încorporat-fotogrammetrie IPG, 2-în-1 |
| Aliniați iTero Lumina | ~$45,000 | Revendicarea producatorului | 260 g | Nu | 380 USD/lună + ~3 USD/scanare | FOV mare, integrare profundă Invisalign |
| Medit i900 | $18,999 | 47 ± 9 μm | 165 g | Nu | Nici unul | Cel mai ușor scaner de{0}}clasă de performanță |
| Medit i700 Wireless | $15,500 | Revendicare de laborator 10,9 μm | 328 g | Da | Nici unul | Ecosistem deschis, rate de cadre ridicate |
| Medit i700 (cu fir) | $13,500 | Revendicare de laborator 10,9 μm | 245 g | Nu | Nici unul | Valoare puternică |
| Aoralscan 3 Wireless | ~$12,999 | 55 ± 15 μm | 240 g | Da | Nici unul | Opțiune fără fir de intrare solidă |
| Medit i600 | $10,500 | Revendicare de laborator 10,9 μm | 245 g | Nu | Nici unul | Punct de intrare ușor |
| Aoralscan ELF | $11,999 | Nepublicat | 106 g | - | Nici unul | Ultra-ușoară, IPG opțional |
| Planmeca Emerald S | ~$15,000 | 96 ± 29 μm | 229 g | Nu | Nici unul | Transiluminarea cariilor |
Note: Prețurile sunt cifre de referință publice și pot varia substanțial în funcție de regiune, pachet și negociere. Cifrele de corectitudine pentru seria Primescan, Medit i900, Aoralscan 3, TRIOS 5 și Emerald S provin din studiul Ender in vivo din 2025; alte numere sunt afirmații ale producătorului sau ale laboratorului și nu sunt direct comparabile cu rezultatele complete-arch in-vivo. Diferențele de greutate contează pentru sesiuni lungi-arch complet-Primescan 2 la 542 g este cea mai grea unitate wireless; Medit i900 la 165 g este în prezent cea mai ușoară opțiune-de clasă de performanță.
Partea 4|Cinci căi de selecție bazate pe scenarii-
Calea 1 - Predominant coroane simple, fatete, incrustații
Nevoia de precizie: 50–100 μm (toate scanerele principale o îndeplinesc).
De preferat: Medit i700 (cu fir), Medit i600, Aoralscan 3 Wireless sau scanere echivalente fără-abonament.
Opțiune de actualizare: TRIOS 5 sau similar pentru fluxuri de lucru mai fluide asistate de AI-.
Evitați dacă pur și simplu reparator: sisteme cu abonament ridicat-al căror cost continuu este greu de justificat.
Calea 2 - 3–5 unități de poduri cu deschidere scurtă-și lucrări mixte de restaurare
Precizia necesită încă 50-100 μm, dar cu o marjă mai mică.
De preferat: Medit i700 Wireless sau Medit i900 (precizie de primul-nivel, fără abonament, valoare puternică).
Upgrade: seria Primescan pentru plafon de precizie maximă.
Atenție: dispozitivele cu precizie de-al doilea nivel necesită o tehnică atentă pe intervale continue de 4 unități.
Cale 3 - 7–9 unități lungi-sau restaurări cu arc complet-
Precizia se apropie de linia critică de 100 μm.
De preferat: Primescan / Primescan 2 (leader în -veritate vivo) sau iTero Lumina (câmp vizual mare reduce cusăturile).
Posibil: ultima generație TRIOS.
Evitați: dispozitivele a căror{0}}veritate totală a arcului se află lângă sau peste 90–100 μm.
Calea 4 - Restaurări cu implant și Toate-pe-X
Cerințele de potrivire pasivă sunt mai stricte (<150 μm clinical, ideally far tighter). Conventional intraoral scanning alone is often only marginally adequate on multi-implant spans.
De preferat: scanere cu fotogrammetrie integrată (în prezent seria Aoralscan Elite) sau un scanner de ultimă generație + unitate de fotogrammetrie dedicată.
Nu vă bazați exclusiv pe un scaner intraoral standard pentru cazurile cu mai multe-implant-arcade complete.
Cale 5 - Înregistrări ortodontice complete-arcadei / Invisalign-practici grele
Toleranța de precizie este mai largă (100–200 μm). Integrarea ecosistemelor devine factorul dominant.
Axat pe Invisalign-: iTero Lumina (integrare profundă a platformei).
Alte-aligner clare sau ortodonție convențională: orice scaner-STL deschis (serie Medit, TRIOS, Aoralscan etc.).
Partea 5|Privind dincolo de prețul autocolantului: costul total de deținere pe cinci-ani
Prețul hardware este doar biletul de intrare. Un model realist de cinci-ani (1.000 de scanări pe an) dezvăluie diferențe mari:
| Dispozitiv | Hardware | Abonament de 5 ani | Consumabile de 5 ani | Aproximativ . 5-an TCO | Cost pe scanare |
|---|---|---|---|---|---|
| iTero Lumina | $45,000 | $22,800 | $15,000 | $82,800+ | $16.6 |
| Primescan 2 | $24,995 | ~$15,000 | $17,500 | $57,500+ | $11.5 |
| TRIOS 6 | $27,900 | $11,940 | $3,500 | $43,340 | $8.7 |
| TRIOS 5 | $25,900 | ~$5,000 | $3,500 | $34,400 | $6.9 |
| Aoralscan Elite Wireless | $23,999 | $0 | $3,500 | $27,499 | $5.5 |
| Medit i900 | $18,999 | $0 | $2,500 | $21,499 | $4.3 |
| Medit i700 (cu fir) | $13,500 | $0 | $2,500 | $16,000 | $3.2 |
| Aoralscan 3 Wireless | $12,999 | $0 | $3,500 | $16,499 | $3.3 |
| Medit i600 | $10,500 | $0 | $2,500 | $13,000 | $2.6 |
Costurile de abonament și de bacșiș de unică{0}}utilizare pot depăși prețul hardware inițial în decurs de cinci ani. Prin urmare, „fără abonament” este un veritabil avantaj economic, nu un limbaj de marketing.
Partea 6|Tabele de decizie rapidă și Lista de verificare înainte de-achiziție
Scenariu × Referință rapidă pentru buget
| Focus clinic primar | Interval de valori | Gama mijlocie | Gamă superioară | Gama Premium |
|---|---|---|---|---|
| Coroane/fațete simple | Medit i600 / Aoralscan 3 | Medit i700 / Aoralscan 3 Wireless | Medit i900 | TRIOS 5 |
| Poduri -scurte | Aoralscan 3 | Medit i700 Wireless | Medit i900 | Primescan 2 / TRIOS 6 |
| Arc complet-remediat | - | - | Medit i900 + tehnică atentă | Primescan 2 / iTero Lumina / TRIOS 6 |
| Implant / Toate-pe-X | - | - | - | Aoralscan Elite (încorporat-în IPG) |
| Ortodontie / Invisalign | Deschideți scanere / AngelScanner | Medit i700 | Medit i900 | iTero Lumina |
Lista de verificare cu zece-Întrebări înainte-de cumpărare
Care este combinația reală de cazuri (coroane simple / punti scurte / -arcade completă / implant / procente orto)?
Volumul lunar de scanare aproximativ?
Se va schimba focalizarea clinică în următorii 3-5 ani (de exemplu, adăugarea implantului sau All-pe-X)?
Cât de profund este angajamentul față de un ecosistem închis (Invisalign, CEREC etc.)?
Este necesar exportul STL/PLY/OBJ deschis?
Ce software CAD folosește laboratorul preferat?
Dimensiunea mâinii operatorului, preferința de prindere și durata sesiunilor continue de scanare?
Aspectul clinicii, constrângerile de alimentare/rețea, nevoile de partajare cu mai multe-operatorii?
Bugetul greu pentru hardware față de plafonul TCO de cinci-ani?
Timpul de răspuns al serviciului dealer local și termenii de garanție?
Răspunsul la aceste zece întrebări restrânge de obicei câmpul la unul sau doi candidați realiști.
Perspectivă de închidere
Nu începe cu „Care scaner este cel mai precis?” Primele trei sunt similare din punct de vedere statistic pentru majoritatea lucrărilor de restaurare.
Nu începe cu „Care este cel mai ieftin?” Costul pe scanare pe cinci-ani poate diferi cu un factor de cinci sau mai mult.
Începeți cu trei întrebări:
Ce trebuie să scanez în primul rând? (determină nivelul de precizie)
Sunt dispus să accept costurile continue de abonament pentru beneficiile ecosistemului?
Se va combina cazul meu peste trei până la cinci ani în continuare cu alegerea de astăzi? (relevant în special pentru volumul de implant/All-on-X sau Invisalign)
Răspunsurile clare produc recomandări clare: practici cu o singură-coroană și unică-punte scurtă, fără preferințe de abonament → deschideți scanere fără-abonament-intermediar; prioritatea completă-de restaurare a arcului → liderii actuali de vârf în acuratețe; Toate-pe-X-concentrare pe termen lung → soluții integrate de fotogrammetrie; volum mare Invisalign → ecosistem-platforme native.
Opțiunile-deschise ale sistemului extind opțiunile practice
Scanerele intraorale complet deschise care exportă fișiere STL/PLY/OBJ curate, nu au abonament obligatoriu la software și se integrează cu orice platformă CAD majoră (exocad, 3Shape etc.) oferă clinicilor flexibilitate maximă și TCO mai mic de cinci-ani. Aident AI-30 este proiectat exact pentru acest profil: ieșire în format ușoară,-fără pulbere,-deschis și fără taxe software-în desfășurare, ceea ce îl face un candidat puternic pentru o singură-coroană, punte-scurtă și ortodonție, păstrând, în același timp, fluxurile de lucru complexe de înregistrări ortodontice, menținând, în același timp, fluxul de lucru extern complex.
Consultați specificațiile-actuale ale scanerului deschis, detaliile de compatibilitate și completați fluxurile de lucru Scanare → Proiectare → Imprimare laaident3d.com. Contactați echipa pentru o comparație--coală cu amestecul dvs. de cazuri și pentru proiecții privind volumul pe cinci-ani.

